sobota, 24 czerwca 2017

Refleksy #6

Opiekun - Michel Franco. Tim Roth jako pielęgniarz, którego zaangażowanie w opiece nad chorymi zdeterminowane zostaje jego osobistą traumą. Film nadzwyczaj wyciszony jak na ładunek emocji, który nam przekazuje.
War Machine - David Michod. Netflixowy film z Bradem Pittem, który gra autentycznego generała US Army mającego ambicje wygrać wojnę w Afganistanie. Ładnie pokazuje schizofreniczność wojny jednak do atmosfery MASH, której oczekiwałem, daleko. Wczoraj zaś usłyszałem w radio, że afgańska armia tnąc koszty zamówiła mundury polowe z kamuflażem leśnym. Lasy w Afganistanie to jedynie 2% kraju.
Zaćma - Ryszard Bugajski. Film chyba trochę niesłusznie nisko oceniany. Widzowie którzy spodziewali się Przesłuchania zostali poproszeni tym razem o wysłuchanie.  Chyba zawiniona przez reżysera hermetyczność tego filmu polega na jego teatralności, potrzebie skupienia się na słowach nie na obrazie. Także jego przesłanie, które rozumiem jako nową przypowieść o Dobrym Łotrze. Bo skoro człowiek zdolny jest do zła największego, to jest zdolny do wszystkiego. Również do czynienia dobra. Nie jest to z pewnością próba rozgrzeszenia Krwawej Luny, wysokiej funkcjonariuszki UB, gdyż takiego nie przynosi jej spotkanie z Kardynałem Wyszyńskim. Niezmiennie przykuwający do ekranu Janusz Gajos. Bugajski chciał dopisać aneks do Idy, Pawła Pawlikowskiego, filmu opowiadającego przecież podobną historię, ale chyba niepotrzebnie.
Fargo się skończyło, i dobrze. Jeden z odcinków wypadł wręcz z planu Twin Peaks. Mam nadzieję , że o ile powstanie sezon czwarty to będzie bardziej przemyślany. American Gods powoli do przodu utrzymując poziom i przenosząc finał na kolejny sezon. Rewelacyjna czołówka wydłuża mi za każdym razem seans. House of cards czyli u Underwoodów bez zmian (oznacza to jedynie zmianę za zmianą). Jest lepiej niż w ostatnim sezonie. Scena w samolocie, "starcie" Conwaya z pilotami jakby napisane specjalnie dla nas, Polaków. Wersal ma potencjał. Mając na uwadze, że Ludwik XIV panował 82 lata, może zostać z nami na długo.
Wydanie na lato magazynu Książki przynosi wiele około-fantastycznych tematów. Od nagradzanej Kolei podziemnej, wywiad z pisarzem Colsonem Whiteheadem. Orlińskiego zapowiedź biografii Stanisława Lema - Lem. Życie nie z tej Ziemi (autor mający już na swoim koncie Co to są sypulki. Wszystko o Lemie, bije się w piersi, że wtedy jeszcze nie wszystko wiedział. Dobrze, że wspomniał pracę Agnieszki Gajewskiej - Zagłada i gwiazdy, o niefantastycznej młodości Lema) i jego subiektywna lista dzieł mistrza od najświetniejszych począwszy. Jest artykuł o Blade Runner wczoraj i dziś, i Mapa polskiej fantastyki (znowu mapa!) Żółw a sprawa polska, w wyobrażeniu Michała R. Wiśniewskiego (taki syntetyczny groch z kapustą).
A i jest kwartalny Przekrój na rynku. Już trzeci numer po reaktywacji. Całe 164 strony do czytania i oglądania.
Lato, echże ty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz